
| Galeria Foto Alpinet |
pauza de alimentare, vehicul 2 CP |
Tractiune 4x4! Faina fotografia! |
Da' Caprioara unde e? |
Caprioara latra din alta ograda! |
superba! |
nu cred, ca parca avea gura plina cu-o oaie |
hai sa spun povestea trista si adevarata care ne-a marcat: Am fost in satul Pestera in octombrie si atunci am intalnit un caine dragutz care ne-a insotzit peste tot. Un om "rau" spunea ca e stapanul cainelui si ca trebuie neparat sa-l prindem pt ca el sa-l bage in lantz. Ne-a spus ca acel caine manaca oi Am revenit in noiembrie in Pestera, Caprioara ne-a insotit din nou pe dealuri...la 100 m in fatza niste oi pasteau linistite si atunci ea s-a dezlantuit.... |
mai multe foto la: http://www.badorgood.com/detail.php? id=45083 |
pai asta sa va fie invatatura de minte si sa mai ascultati si de ciobani cateodata, ca nu spun prostii, iar la treburi despre caini cred ca se pricep cel mai bine! |
noa uite ce repede tranteste ardeleanu concluzia pai nu e chiar asa usor, problema de etica: prindem cainele (pt ca doar la noi sta) si-l trimitem la moarte sigura...sau las satul sa-si rezolve propria problema si asfel nu ma murdaresc de sangele Caprioarei. apropo, uite-o aici: http://axon.zitec.ro/catapobega/caprioara1.jpg http://axon.zitec.ro/catapobega/caprioara2.jpg http://axon.zitec.ro/catapobega/caprioara3.jpg http://axon.zitec.ro/catapobega/caprioara4.jpg |
da mai Ioane, dar ne temeam ca daca ii ajutam sa prinda or sa o omoare, si ne era mila de ea ca era foarte simpatica. Oricum, am mentionat-o si pe ea pentru ca vazand fotografia asta mi-am amintit de catzelul latzos ce bantuia prin curtea cu carutza, catzel la care poftea Caprioara, ca tare semana cu o oaie creatza |
ma io-s nepot de cioban, si am stat la oi cand am fost copil si m-am tavalit cu toti dulai, si nu iubesc mai mult pe lume alt animal decat cainele...da cand nu-i, apoi nu-i! |
si stai linistit ca nu o omorau, ca daca vroiau sa o omoare nu o mai vedeati voi pe acolo! ii aplicau o corectie, de nu-i mai placea nici laptele de oaie... sa stiti ca nimeni nu iubeste mai mult caini decat ciobani, pentru ca sunt ajutoarele lor cele mai de pret, prieteni cei mai dragi si fara ei nu se descurca! dar cand in loc sa le apere, le mananca.... |
Imi place foarte mult aceasta fotografie. Felicitari... a nu stiu cata oara! Pacat ca nu e in top |
| Galeria Foto Alpinet |
| 1-20 din 1080 | > [21-40] [41-60] [61-80] >> | |
| Fotografie | Comentariu | Data |
| Poiată tradiţională cu acoperiş de cetină Cosmin-Ovidiu Stan | de ce e asa soft in partea stanga, are probleme lentila? | 5 Sep |
| Visând pădurea Lazarescu Mihai | foarte buna! | 5 Sep |
| Liniştea moţilor Bogdan Grigore | mai joaca-te putin cu ea. contrast si alb negru. | 29 Aug |
| Apus cu Coada Soricelului vlad andrei mihaescu | bravo, e f buna. | 29 Aug |
| Bâlea Soare George | e pe zi sau seara? daca e ziua, uite-te la histograma sau da-i auto levels. | 29 Aug |
| Something different Cosmin-Ovidiu Stan | bine | 29 Aug |
| Tăul Porţii şi vârful Judele Cosmin-Ovidiu Stan | bine | 29 Aug |
| Tăul Porţii şi vârful Judele. eduard benedek | bine. dar tot se vede aiurea in spate. trage raw, ca din jpeg nu ai gama dinamica de unde sa recuperezi la capete. | 29 Aug |
| Nu toti muntii au pietre pretioase, nu toate padurile au lemne de santal. Nici oamenii buni nu se intalnesc oriunde. eduard benedek | mai baga culoare in ea si contrast. nu ai umbre. la ce ora e facuta? fundalul cu creasta aia gri parca-i din alt cadru. | 29 Aug |
| Covorul Roşu Daniel Humelnicu | fa crop sus undeva la nivelul crestelor sa nu se vada cerul ala spalacit care strica tot. prim planul e frumos. | 29 Aug |
| Curba lui Morant, Valea Rîului Bow, Munții Stâncoși ai Canadei nicolae tomescu | tr sa subexpui putin, daca e facut pe automat atunci are tendinta sa supraexpuna, vezi si cealalta poza. | 29 Aug |
| Vârful Judele Cosmin-Ovidiu Stan | da, e Judele. | 29 Aug |
| Lacul Moraine nicolae tomescu | E arsa, uite-te pe histograma la aparat. Tr sa mai subexpui. | 29 Aug |
| Ceapraz Teo Paraschiveanu | asta e mai buna decat cealalta cu wide-ul, zice ceva. Tot indragostit de Ciucas?:-D | 29 Aug |
| profil in asfintit tavi coroiu | baga crop in cadru, nu-ti fie teama de detaliu. | 29 Aug |
| tanar tap rosu tavi coroiu | titlul e bestial!:-D | 29 Aug |
| Sfârşit de zi toridă Soare George | mai merge crop in ea, alfel nu vad regula treimilor in cadru. | 29 Aug |
| Cetatile Ponorului Dan Izvoreanu | greu cu lumina aia... | 29 Aug |
| O zii minunata de Mai eduard benedek | interesanta ca si cromatica, dar pe unde e focusul? pe floricelele albe care nici nu se vad din cauza cropului? care e subiectul? daca macii sunt subiectul (ordin de marime) pai ei trebe sa fie in focus. | 29 Aug |
| Din Islazul Vacilor Teo Paraschiveanu | ...cred ca lipsesc vacile. Sa nu te superi pe mine Teo!:-D | 29 Aug |
| 1-20 din 1080 | > [21-40] [41-60] [61-80] >> | |