
| Galeria Foto Alpinet |
Subtila |
Déjà Vu |
Am voie sa nu mi se para deja vu, ci pur si simplu poetica??? |
Nu se compara cu "Duhuri"... |
Ba da |
Din sufletelul tau, da, dar din exterior, eu zic ca nu... Fie si pentru faptul ca ai scos-o dupa, pe acelasi stil. In rest toate cele bune, si se ne vi cu ceva inedit |
Mulţumesc pentru încurajări... |
În altă ordine de idei, nu ştiu cum aţi fi dorit dvs. să fi arătat acest cadru nocturn, în condiţiile în care fotografia de noapte constituie un stil aparte. Dar propun ca următorul dialog să îl purtăm pe tematica "genetica prunelor". Cred că amândoi am avea mai multe argumente... |
ie frumoasa, dar ca si orice poveste... cand o asculti a doua oara parca isi pierde din farmec... |
Eu is de acord cu tematica propusa de Sorin, nu de alta dar eu una nu ma plictisesc niciodata de unele povesti daca sint bine "povestite"... Stiti sint POVESTI NEMURITOARE... Erau niste cartulii din astea cand eram noi mai mici |
Data intereseaza pe cineva: "Duhuri" este "dupa" si nu invers, povestea nu se repeta defel, este cu totul alta, samd... (ceea ce dovedeste ca nu putem fi atotcunoscatori, doar suficienti). |
Florin, "comentariul meu" este "dupa" si nu invers, legatura subtil sugerata de tine intre comentarii nu egzista defel, este cu totul alta... ceea ce nu dovedeste dealtfel nimik |
Sorin, pentru ca ma intrebi, cred ca as fi vrut ca acest cadru nocturn sa fie putin mai nocturn... p.s. nu ma lua cu dvs ca ma simt aiurea, n-am nici 38, si nu-mi cere poze ca ale tale ca n-am atata talent):- |
M-a dus cu gandul la Tolkien |
Ating subiectul deoarece si mie mi s-a reprosat in legatura cu o fotografie (facuta in acelasi loc si moment cu cea de mai sus) ca nu este naturala si nu seamana a fotografie de noapte. Poate ca la prima vedere asa pare, insa conditiile de atunci au fost de exceptie: luna plina peste muntii acoperiti cu zapada, iar vizibilitatea - excelenta (in poza mea se pot vedea Apusenii!!!). Varful l-am urcat pe intuneric, fara frontala, lumina fiind probabil comparabila cu a unei instalatii de nocturna performante. Noi sase plus patru pe care ii cunosc si care erau la Balea in acea noapte pot sa confirme asta. Nu se putea ca aceste poze sa fie "nocturne" suta la suta pentru ca era pe jumatate zi (spre incantarea noastra) si este tocmai meritul fotografiilor ca reflecta aceasta. Le doresc tuturor sa "pateasca" la fel si sa se convinga. |
Florin, multumesc frumos pentru poveste, daca scria la descriere toate chestiile astea era alta socoteala |
Excelenta ca intotdeauna |
misto foto! fara alte comentarii |
Lipsa tipului liber m-a tinut departe de ALPINET.dar vad ca au inceput comentarii rautacioase. Pentru autorul acestei compozitii numai felicitari (si numai prin simplu fapt ca a fost atunci, acolo). Cui nu-i place sa nu se uite si nici sa nu dea cu noroi in cei ce fac ceva pentru noi SPECTATORII de acasa. Sorine, inca o data FELICITARI Poza e super. Ai de la mine un meritat 10 |
Nici ca se putea mai frumoasă! Şi Hume, fiecare are punctul lui de vedere, eu spre exemplu, citesc/ascult povestea care mie mi+a plăcut foarte mult, de câte ori am ocazia! Sorin eşti cel mai meşter! |
O imagine minunata! Multzumesc ca ati ajuns acolo sus sa ne bucurati si pe noi ceilalti muritori, mai putin norocosi. O poza de exceptie! Nu pot inca sa dau note, dar de-abia astept, cred ca pozele dvs. vor fi mereu notate cu 10 (de mine). Sunteti printre preferatii mei. FELICITARI! |
Excelent: sus, pe culmi, e încă lumină, jos, în spate, satele încep să se scufunde în întuneric... |
Dincolo de micile "rautati" ale unor carcotasi, cadrul este excelent. Merita cu prisosinta primul loc. Felicitari. |
| Galeria Foto Alpinet |
| << [81-100] [101-120] [121-140]< | 141-160 din 539 | > [161-180] [181-200] [201-220] >> |
| Fotografie | Comentariu | Data |
| Pe unde umbla Fat Frumos? Florin Stana | Dar vai, Giulia...nu l-ai prefera totuşi pe Făt Frumos...:-P | 20 Iul |
| Traind eternitatea... Despinoiu Eduard | Bine compusă. Dacă ai fi pozat-o mai spre seară, lumina ar fi fost ceva mai bună.:-) | 13 Iun |
| Foc in cer Silviu Matei | Superbă. În acea seară, pe timpul furtunii, eram sub creasta Pietrei Craiului...dar nu am avut curajul să ridic privirea pentru a vedea cum arătau fulgerele...:-D | 26 Mai |
| Où sont les neiges d’antan? ionescu dorian | Foarte bine expusă...("les neiges..."):-) | 19 Mai |
| Albinutza Daniel Ciurdariu | În "C"...:-(:-(:-( | 13 Mai |
| Try Not to Breathe Al Pinol | Presupun că ai "battery pack" la N80...altfel expunerile acestea ar fi tare scumpe...:-) Aş fi curios să aflu ce autonomie are un N(F) 80 - ul cu un set de 4 acumulatori (baterii), în astfel de condiţii. Eu am rămas puţin dezamăgit de consumul Nikon-ului F100. În condiţiile în care am expus doar 2 filme x 36 cadre cu un set de 4 acumulatori Duracell 2300 mAh, după o expunere de 6 minute (la o temperatură de -5 grade C aprox.) amperajul nu mai permitea alte declanşări. Nu am avut astfel de probleme cu Nikon-ul F801 sau F90.:-( | 5 Mai |
| Try Not to Breathe Al Pinol | ... Câte zeci de minute?:-D | 5 Mai |
| Duhuri Sorin Rechiţan | Mai degrabă ale Avrigului...dar nu bag mâna-n foc...:-) | 4 Mai |
| Jaratec ionescu dorian | O focală ceva mai lungă ţi-ar fi prins foarte bine...superbi norii lenticulari.:-) | 24 Apr |
| Astra III Sorin Rechiţan | Nici un secret, Edi... doar f 16.:-) | 24 Apr |
| Vf. Hăghimaşu Mare şi Piatra Singuratică Emi Cristea | De ce ai tăiat din cabană?:-D:-D:-D:-D | 20 Apr |
| Smoke on the water... Florin Stana | Mie imaginea îmi inspiră un "planetarium", aberaţiile optice având aici, în concepţia mea, un rol creativ. Nu cred că sunt singurul care îi atribuie o asemenea interpretare, la fel cum nu cred că declanşarea s-a petrecut accidental, din moment a avut la bază "self timer"-ul iar aparatul era pe trepied. "Flare"-ul în acest cadru este tipic unui zoom cu nr. mare de lentile, dar nu alterează drastic contrastul imaginii...pentru a-i anula valoarea tehnică. Nu spun nici că acest obiectiv poate fi oferit drept exemplu în controlul "flare"-ului...pentru a obţine rezultate mai bune în astfel de cazuri, teleobiectivele cu focală fixă sunt soluţia.:-) | 19 Apr |
| Aripile vantului cătălin pobega | De gustibus...:-) | 18 Apr |
| Celor cîtorva... Ducu Gheorghiescu | Un partid, ceva...?:-D:-D:-D | 18 Apr |
| Aripile vantului cătălin pobega | Ar fi mers luat de la o înălţime ceva mai mare, pentru a accentua efectul de perspectivă şi a limita primplanul la o treime din cadru. Îmi place uşoara subexpunere, care subliniază textura zăpezii.:-) Ce polarizare ţi-ai luat?:-) | 18 Apr |
| Smoke on the water... Florin Stana | Deep Purple Haze...:-) | 18 Apr |
| Duhuri Sorin Rechiţan | Edi, dacă aş fi trecut prin Braşov fi sigur că nu aş fi ratat întâlnirea cu tine...:-P | 13 Apr |
| Rapel* Ioan Şteţca | Bună expunere.:-) | 7 Apr |
| "Morning Glory" Sorin Rechiţan | Complexul glaciar Ciortea...:-D E din aceeaşi tură, dar luată cu o focală ceva mai lungă.:-) | 7 Apr |
| Aşteptând primăvara... Sorin Rechiţan | Cadrul luat anterior acestuia e fără câine...:-) | 3 Apr |
| << [81-100] [101-120] [121-140]< | 141-160 din 539 | > [161-180] [181-200] [201-220] >> |