... ca apa râului de munte, năvalnică şi rece şi mereu alta

Înscrisă de: Cristiana Toma
... ca apa râului de munte, năvalnică şi rece şi mereu alta
Data publicării: : 11 Sep 2007, vizualizări:: 3233
Localizare geografica: România, Muntii RETEZAT, Cabana Gentiana
Album (slideshow): Retezat 2007
Echipament folosit: Panasonic DMC FZ7
Descriere: Ceva mai jos de cabana Genţiana.
Bookmark and Share
Galeria Foto Alpinet
Timotei Alexa Timotei Alexa, Marţi, 11 Sep 2007, 20:06

putin neclara, dar subiectul e fain.

Eugen Roman Eugen Roman, Miercuri, 12 Sep 2007, 22:24

O poza frumoasa a unui loc drag mie. Mie imi place sa-i zic acestei mici cascade "Voalul miresei". Nu-i asa ca seamana?

Cristiana Toma Cristiana Toma, Vineri, 14 Sep 2007, 18:16

Eugene postarea ta mi-aminteşte de această poezie:

Alint

(fragment)

Motto: ca nispuri suntem noi si bucuria clipei ne paste ca pe niste flori care nici n-ar fi

1.

Nu vrei sa-mi fii mireasa
te-am luat dintre fete si te-am insemnat
sa nu mai dea tarcoale nimeni viei tale
ti-am lasat parul racoros peste umerii goi
sa poti sa-ti ascunzi chipul rumenit de spaima
ti-am rupt valul de pe fata
ca sa te vad si sa ma vezi
te-am dus pe campuri cu iarba moale
presarata cu cimbru si iasomie
si n-ai vrut sa te culci cu bratul meu capatai
ti-am desfacut bratele de pe sanii inmiresmati
cautand unul spre altul cu neprihanita invidie
ca sa se bucure de mangaierea luminii
ti-am atins amfora soldurilor
tresarind de asteptare ca roua in fata soarelui
ti-am prins genunchii sfiosi in palme
si ti i-am dezmierdat ca pe niste miei
iar ei ar fi zburat ca niste pasari straine
mi-am apasat urechea pe marmura pantecului tau
infrigurat de teama si-am auzit cum
ninge tandru pe Himalaya
am trecut cu degetele peste albeata talpilor tale
si-am inteles ca esti neatinsa
ca balana de tigru nevanat
am dorit sa te vanez ca pe o salbaticiune
am aruncat spre tine toate sagetile
mi-am pierdut scutul
mi-am rupt lancea
si cu mainile goale
vin la tine sa te intreb
nu vrei sa-mi fii mireasa?

(Marin Mincu)

Cristiana Toma Cristiana Toma, Vineri, 14 Sep 2007, 18:18

dincolo de inefabil:

"mi-am apasat urechea pe marmura pantecului tau
infrigurat de teama si-am auzit cum
ninge tandru pe Himalaya"

Blanca Doba Blanca Doba, Sâmbătă, 15 Sep 2007, 11:43

Foarte frumoasa cascada............:-)

Eugen Roman Eugen Roman, Duminică, 16 Sep 2007, 12:01

Multumim si pt. versuri

Galeria Foto Alpinet
Autentifica-te sau inregistreaza-te pentru a inscrie comentarii
Comentarii înscrise de Cristiana Toma
 1-20 din 286
  > [21-40] [41-60] [61-80] >>
FotografieComentariuData
Solitude
Bernhard Emy
La mulţi ani, "cozodiacule"! Mult mai mi-a plăcut poza ta! Ioi, ce-ţi e şi cu memoria asta, am până şi aceleaşi trăiri de acum un an, privind-o!:-)
15 Iul
Aşteptând în faţa Porţilor închise.
Cristiana Toma
Mulţumesc!
}}}{{{
10 Iul
Aşteptând în faţa Porţilor închise.
Cristiana Toma
Mulţumesc pentru urări!
Momentan sunt tot la... muncă, da' pe la sfârşitul lui august o să "dispar" în Apuseni şi pe Ceahlău.
:-P
8 Iul
Rastrea mi suerte
Daniela Ursu
Paule e un noroc când nu ştii că-l ai, dar la cât vibrează e imposibil să nu (te) doară.:-(
17 Oct
Apocalipsă
Iulius Carebia
Tocmai mă întrebam dacă umbrele au şi ceasuri albe... mda... "Phoenix - Apocalipsa"

Superbă fotografie!!
16 Oct
Un binemeritat popas
Teo Paraschiveanu
Superb! şi eu am trecut pe-aci într-un minunat sfârşit de iarnă 2004.
15 Oct
aproape de varf
Otniel Boingeanu
GEP - crezi?! eu cred locurile şi oamenii depind foarte mult de lumina în car se pun SINGURE/ -I.:-)
15 Oct
relaxare
Paul BrĂŽnzei
Paule şi care-i principiul ăla?!
15 Oct
Hodină în Făgăraş
Gligorie Emanoil Pârvu
GEP am vrut să te întreb unde sunt pozele din articolul despre Făgăraş, dar nu am găsit butonul unde să comentez.:-(:-(

Oricum mi-am propus să citesc totul cu atenţie, deocamdată am citit doar începutul şi sfârşitul şi deja mi s-au trezit ceva amitiri despre Făgăraş, pe care le credeam deja uitate.

Mi-a atras atenţia titlul articolului.
14 Oct
relaxare
Paul BrĂŽnzei
ok, înţeleg, întrebam pentru că pt mine cred că este mai relaxant să fac poze, decât să zac pe rucsăcel!!

:-P:-P

eu am un "principiu", nu prea mă aşez pentru că nu-mi prea mai vine să mă ridic!:-P:-P:-P
13 Oct
relaxare
Paul BrĂŽnzei
acuma de, io cred că sunt singura care habar n-are care dintre cei doi e Paul!:-(

superb cer de toamnă!
13 Oct
Aţi urcat vreodată Piatra Sură? Cunoaşteţi pe cineva care s-o fi făcut?
Daniela Ursu
Viorele şi mie, şi mie!:-):-)
12 Oct
Rastrea mi suerte
Daniela Ursu
Mda, pe LCD se vede muuult mai bine. Cred că ar tb să ţinem ceva cursuri gratuite despre privitul cu inima.

Numai bine!

}}}}{{{{
12 Oct
Pe drumul de costişă...
Teo Paraschiveanu
Adiţă ce ziceai că vrei?!:-P:-P
12 Oct
Rastrea mi suerte
Daniela Ursu
Superbă poză! Acum înţeleg şi comentariul ăla vis-a-vis de lb. spaniolă.

Mă întrebam cum îţi dai seama când priveşti o poză că este vb despre un apus sau despre un răsărit de soare?! (pasiunea mea sunt apusurile)
12 Oct
Trecând,, Puntea Suspinelor,,
Ioan Constantin(Dinu) HESSELMAN
Dinule al cui nu e?! Nu m-am uitat pe hartă, dar eu mi-am zis că la anul dacă e mai aproape m-aş duce pe la vecini, marea lor am înotat-o mai am să le caţăr şi munţii.:-):-):-)
9 Oct
HAIKU
Viorel Borteş
Hai că uitasem de poza asta cu Haiku-ul!! Ce-am mai râs când am văzut pe monitorul de acasă că te-am confudat!:-):-)
9 Oct
Eu şi Răsturnica pregătite de drum
Cristiana Toma
De urcat urc, nu-i bai dar n-aş vrea să urc pe lângă biţă!!:-P:-P Oricum am ceva dealuri pe-aci tot să mă antrenez. Acum nu ştiu dacă tu ai merge cu o novice într-ale biţei pe munte, io când aud de începători o tai frumuşel... după primul colţ.:-(:-(
9 Oct
Trecând,, Puntea Suspinelor,,
Ioan Constantin(Dinu) HESSELMAN
Ehh... ai tu ce-ai cu Bucegii!! Probabil că stai prin zonă, nu?!
9 Oct
Eu şi Răsturnica pregătite de drum
Cristiana Toma
Viorele s-a făcut, dacă-mi grantezi că nu dau colţul ca alegrătorul de la Maraton după ce urc 32 de km cu biţa!!:-P:-P

Ehh... io trăiesc mai mult pentru coborârea aia.:-):-)
9 Oct
Comentarii înscrise de Cristiana Toma
 1-20 din 286
  > [21-40] [41-60] [61-80] >>
©Proiectul Alpinet 1999 - 2026