Locuinta mea de vara

Înscrisă de: Titus Hen
Locuinta mea de vara
Data publicării: : 2 Iul 2008, vizualizări:: 5955
Localizare geografica: România, Muntii HASMAS, Paraul Strajii
Descriere: La Fanarie - un loc perfect pentru o onomastica:) Nu-i asa Paul?
Bookmark and Share
Galeria Foto Alpinet
Florin Ghiban Florin Ghiban, Vineri, 4 Iul 2008, 6:41

"e la....munte....si-acolo as vrea sa mor:-D "
ehehe...nimic nu se compara cu un somn de dupa amiaza in fan!

Fără foto Paul Airinei, Luni, 7 Iul 2008, 11:53

Şi acum, după ce-ai chefuit
Fără scară, bine-aghesmuit
Nu-ţi mai vine să cobori
Dormi în fân până în zori.:-P

Ileana Damian Ileana Damian, Luni, 7 Iul 2008, 15:07

cred ca e bine in fan:-D
cred ca si aparatul foto se simte bine acolo:-D

Titus Hen Titus Hen, Luni, 7 Iul 2008, 20:01

Florin, cum de-ai ghicit?! Dupa o plimbare tur-retur pana jos in Cheile Duruitoarei, fiindca era prea devreme sa coboram in Damuc, am petrecut mai bine de o ora motaind in fan.:-P

Titus Hen Titus Hen, Luni, 7 Iul 2008, 20:03

Cu agiazma lui Athena? Aia luata ca apa minerala!?:-P:-P:-P

Titus Hen Titus Hen, Luni, 7 Iul 2008, 20:03

Ileana, cred ca nu a avut nimic de obiectat nici el iar noi nici atat.:-D

Florin Ghiban Florin Ghiban, Marţi, 8 Iul 2008, 11:41

Titus, sunt convins ca as fi facut la fel:-D:-D

Gloria-Ioana Demidov Gloria-Ioana Demidov, Marţi, 8 Iul 2008, 16:27

Fain, foarte fain moment!

daniel morar daniel morar, Miercuri, 9 Iul 2008, 0:49

Ioi, imi aminteste de sura lui nea Petric de la Tecsesti, Trascau

Adrian Negoiţă Adrian Negoiţă, Miercuri, 9 Iul 2008, 14:52

Fain ursuleţ supărat!:-P

Fără foto Paul Airinei, Luni, 28 Iul 2008, 21:45

Te-ai urcat în pod să nu te-ajungă Siretul?:-P

scurtu alexandru scurtu alexandru, Marţi, 16 Sep 2008, 20:52

asta da locuinta!
cea mai faina:-D

Fără foto Paul Airinei, Vineri, 19 Sep 2008, 21:33

Titus, cred c-a dat norocul peste tine
Sau tu te-ai împiedicat de el?
Locuinţă la fânărie, acuma turn,
Nu de fildeş da-i bun şi ăsta
Şi-acuma hop şi grădină.
Da’ gardurile m-au dat gata.
Spune drept, ce cultivi tu acolo?:-P

Mihai Bârlă Mihai Bârlă, Duminică, 30 Nov 2008, 8:49

La multi ani!:-D

Daniela Ursu Daniela Ursu, Luni, 1 Dec 2008, 9:13

La Mulţi Ani, Titus! Ture de neuitat pe cărări pline de Lumină îţi dorim!
Giulia şi Daniela. :-D

Romeo Cretu Romeo Cretu, Luni, 1 Dec 2008, 13:53

La multi ani!

Ileana Damian Ileana Damian, Luni, 1 Dec 2008, 15:49

la multi ani si poze super!!!:-D

Gloria-Ioana Demidov Gloria-Ioana Demidov, Marţi, 2 Dec 2008, 12:12

La Multi Ani cu poteci si zapezi!

Iosif Chiran Iosif Chiran, Miercuri, 3 Dec 2008, 8:30

La multi ani!

Titus Hen Titus Hen, Miercuri, 3 Dec 2008, 9:07

Va multumesc tuturor pentru urari si va doresc la randul meu cat mai mult Munte.:-D

Fără foto Paul Airinei, Miercuri, 3 Dec 2008, 18:57

Toată săptămâna e ziua ta?
La mulţi ani Titus!:-D

Fără foto Paul Airinei, Miercuri, 3 Dec 2008, 19:03

Dacă nu-ţi schimbi cuibul
Roagă-l pe moş Nicolae
Să-ţi aducă un fular şi nişte mănuşi.:-D

Livius Almajan Livius Almajan, Joi, 4 Dec 2008, 21:16

La "munti" ani!

Fără foto Păduraru Ioan, Vineri, 5 Dec 2008, 11:59

,, La multi ani" si Cat mai sus!

Bella Ana Bella Ana, Vineri, 5 Dec 2008, 15:05

La multi ani!:-P

florin călbază florin călbază, Sâmbătă, 6 Dec 2008, 19:02

La multi ani!!!

Eugen Roman Eugen Roman, Sâmbătă, 27 Dec 2008, 22:01

Cu intarziere, dar si anticipat(pentru anul nou) LA MULTI ANI!

Geta Oltean Geta Oltean, Joi, 26 Mar 2009, 14:24

frumos

Goţa Ana-Gabriela Goţa Ana-Gabriela, Vineri, 27 Nov 2009, 15:57

ce ursuleti ai pe tricou? vreau si eu unul.

Titus Hen Titus Hen, Vineri, 27 Nov 2009, 16:03

Codruta e sefa peste ursuleti.:-D
Intreaba la ea.

mihai cibotaru mihai cibotaru, Duminică, 29 Nov 2009, 19:33

La multi ani si la cat mai multe poteci batute sus pe munte; cararile vietii cu soare si multa sanatate. Numai de bine, Titus!

Titus Hen Titus Hen, Luni, 30 Nov 2009, 8:01

Multumesc Mihai. Sper sa ne vedem prin Ceahlau in curand.
Tocmai l-am admirat duminica dinspre Batca Rotunda, in cursul unei plimbari pe culmea de deasupra Bistrei.
Se pregatea si el de sarbatoare, avea brau de nori.:-D

Mihai Bârlă Mihai Bârlă, Luni, 30 Nov 2009, 12:40

La multi ani!!!!:-D

Goţa Ana-Gabriela Goţa Ana-Gabriela, Luni, 30 Nov 2009, 17:51

La multi ani!!:-D

Ileana Damian Ileana Damian, Marţi, 1 Dec 2009, 11:01

la multi ani fericiti!:-D

Sasha Postelnicu Sasha Postelnicu, Marţi, 1 Dec 2009, 17:25

la multi ani, Titus, magicianul din Ceahlau!:-)

Titus Hen Titus Hen, Marţi, 1 Dec 2009, 19:09

Calde multumiri tuturor.
Si asa cum sade bine Alpinetzilor (si nu numai) va doresc la randul meu cat mai multe si mai frumoase clipe petrecute in mijlocul naturii: munte, mare, deal, campie, padurea de langa casa,... oriunde va simtiti voi bine.

Fără foto Athena Petruşcă, Marţi, 1 Dec 2009, 20:13

Un pahar cu “busuioacă” adăugat la “aghiazma” de la Cheile Lapoşului, un rucsac “viu” prin apele Bicăjelului, o cafea în zori la “fânărie”, tot ce înseamnă frumosul absolut împărtăşit prietenilor…La mulţi ani, plini de bucurii esenţiale!:-P

Titus Hen Titus Hen, Marţi, 1 Dec 2009, 20:21

Ooo! Ce surpriza Athena. Nici nu stiam ca ai ajuns si pe aici. Banuiesc eu cine-i "vinovatul" :-P
Multam de urari si pe curand.

Fără foto Paul Airinei, Marţi, 1 Dec 2009, 20:41

Nenea Titus recunosc sunt vinovat
Da' o vină are şi busuioaca săraca
Promit să fiu cuminte doar dacă ţin minte
La mulţi ani vrăjiţi cu prieteni fericiţi!:-P

Titus Hen Titus Hen, Marţi, 1 Dec 2009, 20:56

Ei daca promiti solemn, cu mana pe busuioaca, atunci te iert.:-P

Fără foto Marius Ciobanu, Joi, 3 Dec 2009, 17:26

La multi ani! Titus, multa sanatate si cat mai multi munti.

Crina Sarbu Crina Sarbu, Sâmbătă, 5 Dec 2009, 21:07

La multi ani! si prieteni atat cat trebuie pentru batut carari la inaltime:-P

Fără foto Paul Airinei, Miercuri, 1 Dec 2010, 21:27

După zece ani de prietenie
Şi un brânci în mintea copiilor
Ai plecat în lumea minunat’ a lor
Dar să nu uiţi nicicând de fânărie:-P
La mulţi ani Titus!

Fără foto Adrian Rosca, Joi, 2 Dec 2010, 13:17

La multi ani!, cu multumiri sincere pentru faptul ca prin informatiile impartasite pe Alpinet ai reusit sa imi trezesti interesul de a strabate o zona minunata a Carpatilor nostri. Din punctul meu de vedere esti una din persoanele cele mai importante ale acestei comunitati.

Ileana Damian Ileana Damian, Joi, 2 Dec 2010, 15:51

la multi ani fericiti!!!!:-D

Titus Hen Titus Hen, Sâmbătă, 4 Dec 2010, 11:11

@Paul: ei, nu am plecat chiar de tot in lumea copiilor, sunt asa juma-juma:-D Si cum as putea sa uit de fanarie! Sunt convins ca o sa mai fie inca multe zeci de ani de Prietenie cu ture pe masura.
@Adrian: ei, pana la o persoana importanta a cestei comunitati mai am:-D Cat despre faptul ca ti-am trezit interesul pentru o zona cu adevarat frumoasa si plina de surprize din muntii nostri dragi, nu pot decat sa ma bucur.
@Ileana: multumesc, numai bine si carari cu soare.

Galeria Foto Alpinet
Autentifica-te sau inregistreaza-te pentru a inscrie comentarii
Comentarii înscrise de Titus Hen
<< [81-100] [101-120] [121-140]<  141-160 din 235
  > [161-180] [181-200] [201-220] >>
FotografieComentariuData
Spre Poiana Maicilor
Monica Oprina
Ii spune a Maicilor fiindca in acea zona a fost candva chilii unde stateau fost cateva maicute.
vezi: http://www.sfant.ro/sfinti-romani/cuvioasa-mavra-de-la-ceahlau-2.html

Dar pana una, alta ce e in poza nu e deloc Poiana Maicilor si nici nu e pe drumul catre ea. Ce se vede este camparea (in primul plan), platoul mai in spate (zona interzisa!) iar in stanga o bucatica din Piatra Lata din Ghedeon.
Poza e facuta din drumul care urca prin Lutul Rosu-Detunate la Dochia.
6 Sep
Aiguille du Meledic
Titus Hen
Multumesc pt aprecieri, Mihaela.
Din pacate sunt deja cam prea cunoscute si datorita accesului relativ facil, platoul, Lacul Mare si dolinele din imediata apropiere incep sa semene cu gropile de gunoi in care tind sa se transforme toate traseele umblate din munti si de aiurea.
Probabil o tura in afara sezonului estival ar fi mai aproape de linistea si curatenia pe care cred ca cei mai multi si-ar dori-o pe acolo.
O mare problema ar fi vremea ploioasa. Nu ai ce cauta pe acolo cand ploua sau imediat dupa. Nu vreau sa ma gandesc cum ar arata o viitura pe unele vai sau catararea prin Marele Canion dupa/pe ploaie. Noi am beneficiat, daca pot spune asa, de o vreme extrem de secetoata si tot erau zone in care sub in strat intarit de cativa centimetri era unul care aducea foarte mult cu plastilina.
11 Aug
Lumină caldă
Mihaela-Alina Radu
Foarte frumoasa toata seria. Sunt locuri prin care vreau sa ajung de ceva timp dar inca nu am reusit. Poate la toamna sau primavara, cum cred ca ai fost tu.
2 Aug
Haiku
Paul Airinei
Mai degarba fotografii cu Santinela care e vis-a-vis. E drept ca nu este din unghiul clasic. Dar nu asta conteaza, locul e super.
2 Aug
Amintiri din casa liftului
Paul Airinei
Si cand te gandesti ca nu e facuta dintr-un traseu de alpinism:-P
2 Aug
In căutarea unghiului perfect
Paul Airinei
Salut Paul. Uite ca ai deja comentarii, nu sunt eu primul:-P
Super poza, ca toate celelate din tura.
La mai multe!
31 Iul
Acolo unde cresc norii 2
Silviu Matei
Felicitari pt toata seria. Imi pot doar imagina cam cata munca/rabdare e in spatele ei. Am vazut, de mult, cred ca prin 85, cum un pasionat, la fel ca tine, dorea sa filmeze iesirea din gaoace a unor pui de acvila. A stat cateva zile pe un tzanc alaturat, unde-si montase camera. Intre timp zona s-a "civilizat" asa de mult incat nu cred ca mai este urma de acvila pe acolo.:-(
30 Iul
Dansul umbrelor
Titus Hen
Aici era doar echipa de explorare:-P
Umbre de toate am fost 14!!
12 Iul
Aiguille du Meledic
Titus Hen
Salut Marian. Da, zona e superba si cu exceptia weekendului a fost liniste si pace pe acolo. De fapt nici in weekend nu am vazut prea multa lume mergand, fie si macar prin jurul campingului. Berea, micii si muzica sa traiasca!
Zona cu sare la suprafata este f mica cam 2x2 km dar in acelasi timp f complexa. Cu exceptia zonei Amfiteatrului si a dolinelor din imediata apropiere a campingului catre care duc niste poteci clare, restul e in regim de explorare. Si e plin de copacei cu spini dar si de surprize. Imi pare rau ca nu am reusit s aajung si mai spre munte in zona schiturilor dar asta e o invitatie pentru o viitoare tura:-P
Poate ne mai vedem pe undeva. Vii la Bran?
12 Iul
Titus Hen
Titus Hen
Multumesc Ileana. Meritul e mai mult al naturii care e foarte darnica pe acolo:-)
11 Iul
Marele Canion
Titus Hen
Stiu ca nu e chiar in Muntii Vrancei dar Subcarpatii Vrancei (nici macar grupa mai mare a Subcarpatilor de curbura) nu sunt in lista de zone disponibile asa ca am pus si eu pe aproape:)
11 Iul
Tunelul
Titus Hen
Da, zona e super dar din pacate se aplica si aici "tara frumoasa, pacat ca e locuita". Multa mizerie prin locurile in care ajung usor turistii (dolinele de langa camping) sau de-a lungul paraielor care trec prin sate. Asa poti "admira" in albia paraului Meledic (poza cu "zapada"): ghete, lighene, nelipsitele PET-uri si multe alte asemena "frumoseti":-(
11 Iul
Marele Amfiteatru
Titus Hen
Buzau-Lopatari-Meledic
Pentru detalii vezi in IIC 10/2005.
11 Iul
Marele Canion
Titus Hen
Pai scrie in titlul albumului: Meledic:-D
Pentru detalii vezi in IIC 10/2005.
11 Iul
Gradina Zanelor - vedere de sus
Titus Hen
Numai sa nu-si rupa gatu' pe acolo, ca daca e vreo zana mai nervoasa ii face vant de se duce de-a tumba pana in sosea:-P
18 Apr
Si apusul...
Cosmin Sava
Fain, ca-n totdeauna pe acolo:)
Pare sa fie tot putina zapada pe sus. Iarna asta ne-a cam pacalit.:(
5 Mar
Cat casa
Titus Hen
Pai hai, ca zapada mai e destula dupa cum vezi:)
Urcusul din Iacobeni te scuteste de umblatul prin padurile de sub Ousoru si te scoate direct sus la gol.
3 Mar
Curcubeu în plină iarnă
Titus Hen
Stiam asta (vezi descrierea). Ar fi trebuit sa pun ghilimele ca sa fie mai clar.
15 Ian
Lumina si umbra
Tatár Attila
Si mie mi-ar fi placut ca norisorii aceia de pe creasta mai aproape, sa fie mai multa lumina. Dar oricum e superb.
18 Nov
Claile lui Miron
Titus Hen
E la doar 100 m din poteca, poate nici atat.
Nu necesita acrobatii, doar atentie si bineinteles sa stii pe uinde s-o iei:)
19 Sep
Comentarii înscrise de Titus Hen
<< [81-100] [101-120] [121-140]<  141-160 din 235
  > [161-180] [181-200] [201-220] >>
©Proiectul Alpinet 1999 - 2026