Silent lucidity

Înscrisă de: Florin Stana
Silent lucidity
Data publicării: : 2 Iul 2008, vizualizări:: 4621
Localizare geografica: România, Muntii RETEZAT
Echipament folosit: Canon, polarizare
Descriere: Lacul cu pietris, 22.06.2008
Bookmark and Share
Galeria Foto Alpinet
Alexandru Hârju Alexandru Hârju, Joi, 3 Iul 2008, 7:32

bun

Mihai Bârlă Mihai Bârlă, Joi, 3 Iul 2008, 8:35

superb!:-D

Andreea Ghioca Andreea Ghioca, Joi, 3 Iul 2008, 10:01

:-o:-o:-o:-o:-o

Gloria-Ioana Demidov Gloria-Ioana Demidov, Joi, 3 Iul 2008, 10:07

Aer occidental, parca! Foarte frumos!

Fără foto olga ioan, Joi, 3 Iul 2008, 18:23

Intr-adevar de promovare turism in Romania! Felicitari!

Romeo Cretu Romeo Cretu, Joi, 3 Iul 2008, 19:48

Da foarte bun! Bravo!

Soare George Soare George, Joi, 3 Iul 2008, 23:16

Excelent! Fara discutii!

Gergely Iosif Gergely Iosif, Joi, 3 Iul 2008, 23:51

asa e

Mihai Hotinceanu Mihai Hotinceanu, Vineri, 4 Iul 2008, 15:54

Superba fotografia, la fel ca si melodia cu acelasi titlu.
Dupa ce luni am ascultat-o live, acum o vad transpusa in imagine.
Super...

Fără foto MARIUS VECAN, Sâmbătă, 5 Iul 2008, 14:18

Exceptionala fotografie, de revista sau poster.

Fără foto Valentin VINTILA, Vineri, 18 Iul 2008, 19:18

Mare maestru. Poza maistra. Nota meritata. Aduce liniste, armonie si in sufletele celor neimpacati si tulburati.

RADU MUNTEAN RADU MUNTEAN, Luni, 21 Iul 2008, 13:10

Mda....foarte fain.....din Valea Rea...... Coltii Pelegii si Vf. Peleaga......misto de tot!!!!!!!!!!!!:-D:-D

Fără foto Silviu Matei, Luni, 21 Iul 2008, 15:47

De nota 10. Si vremea si imaginea(fotografu din spatele camerei). Bine expusa, fara zone supraexpuse sau subexpuse, cromatica excelenta fara saturatii duse spre limita suparatoare a ochiului, compozitie buna.

Fără foto Tudor Stănică, Miercuri, 23 Iul 2008, 18:23

Din pacate sunt doua imagini cu acelasi subiect si la fel de bune din acelasi loc. Aifost impreuna cu Sorin Rechitean la shooting? Oricum felicitari pentru ambele imagini.

Fără foto Dorin Bofan, Miercuri, 20 Aug 2008, 22:20

Compozitie eleganta!

alex Docze alex Docze, Duminică, 24 Aug 2008, 11:47

excelenta. Aceasta imagine imi face "pofta" de Retezat...unde n-am mai fost de 3 ani...

Fără foto Albert Benedek, Vineri, 29 Aug 2008, 15:28

ohohoo nice:D

Fără foto adrian munteanu, Sâmbătă, 30 Aug 2008, 9:03

e o imagine frumoasa, un cadru des fotografiat!

Galeria Foto Alpinet
Autentifica-te sau inregistreaza-te pentru a inscrie comentarii
Comentarii înscrise de Florin Stana
<< [81-100] [101-120] [121-140]<  141-160 din 247
  > [161-180] [181-200] [201-220] >>
FotografieComentariuData
Ceasul solar
Florin Stana
PhotoShop-ul modifica si el data, asta este sigur. Dupa cum am mai spus, data din exif e cea pe care o stie aparatul. Daca ceasul sau merge cu 12h decalaj, se poate ca o poza facuta ziua sa aiba in exif o ora din noapte.:-D
20 Nov
Ceasul solar
Florin Stana
12.11.2005... sper sa vad diseara cum o fi si sa fac si ceva poze.
De regula, daca data din informatii foto nu este cea a inscrierii fotografiei, atunci arata cand e facuta poza (sau cand crede aparatul ca e facuta :-D)
18 Nov
Pastorală II
Sorin Rechiţan
Aduce a pictura impresionista...
18 Nov
Rarău
Emi CristeaAdministrator Alpinet
Faina.
16 Nov
Dromader
Florin Stana
Lasand gluma la o parte, daca subexpun aceasta imagine doar cu 1/3E, zapada are textura, insa este gri. Pentru aceasta am preferat sa las imaginea asa cum a facut-o apartul.
14 Nov
Dromader
Florin Stana
Radu, este una din situatiile in care trebuia facut un compromis.:-(Cu toate astea, celor interesati, ofer cu placere detalii despre textura omatului de la mijoc (nimic nu se pierde, totul exista in raw:-D:-D:-D).
14 Nov
bucegi
Bogdan Ieney
Faina. Ar fi ajutat polarizarea.
14 Nov
Toamna in Baiului
Ionut Banica
Faina. Ce se vede in planul indepartat?
8 Nov
when the night...
clara moldovan
Este frumoasa... Eu as fi setat ISO 100 si in consecinta timpul 1/60s.:-D
8 Nov
MC
Florin Stana
Master of Ceremony...
8 Nov
Glamour
Florin Stana
Motive ar putea fi mai multe:
1. polarizarea cu siguranta - da saturatie fotografiei;
2. ora - la 3h dupa rasarit, soarele prinsese putere si diferenta de iluminare intre zonele insorite si cele din umbra este deja semnificativa;
3. setarea aparatului - a fost setat pentru contrast puternic, de regula favorabil fotografiei de peisaj;
4. optica folosita - calitatea buna a lentilelor ofera un contrast ridicat imaginii obtinute;
5. nu in ultimul rand conditiile meteo - temperatura scazuta si vantul puternic duc la cresterea vizibilitatii (impiedica formarea paclei prin evaporare si curata atmosfera de praf). Cu ceva vreme in urma, tot in conditii de senin perfect, nu prea s-a prea putut poza nimic in Retezat. Special pentru vremea asta mi-am luat o zi libera in cursul saptamanii.
7 Nov
Perle de toamnă
Mihai Nicolescu
Foarte reusita.
4 Nov
Tomnatecă
Sorin Rechiţan
Sau vreun festival de intors clatite...
1 Nov
De veghe-n Nord si Sud:-)
Minerva VinczeAdministrator Alpinet
Uaciaut Dookoo!:-P
31 Oct
Atentie maxima
Florin Stana
Arata de-a dreptul jenant... Un monitor tft este cea mai proasta alegere pentru aplicatii grafice. Acestea au contrast ridicat (de aici senzatia de sharp exagerat) si culori lipsite de saturatie, fiind destinate aplicatiilor de birou. Pentru fotografie, design grafic, web design se folosesc monitoare de calitate superioara, cu tub catodic (gen Trinitron de la Sony, etc.; eu personal folosesc un Philips din gama Brilliance - mai acceptabil ca pret). Deosebit de important este ca putand selecta un spatiu de culoare comun (ex. sRGB), ceea ce produce aparatul foto coincide cu ceea ce se vede pe monitor si ceea ce tipareste laboratorul foto in materie de contrast, stralucire, saturatie.
31 Oct
Gârbova si Scara
alex borcea
Chiar ai fost sub lacul Avrig? :-P
30 Oct
Stream
Florin Stana
Claudiu: prima la dus, a doua la intors:-P
Cosmin:???
Alex: polarizarea are "darul" de a satura culorile:-D
20 Oct
Eclipsă pe Budislavu
Camil Pătraşcu
de fapt e film = acelasi cadru dar alta declansare/expunere
17 Oct
Eclipsă pe Budislavu
Camil Pătraşcu
Adica luna e din alt cadru. Interesanta combinatia... cat a fost a doua expunere?
17 Oct
arc
Răzvan Samoilă
Faine culori...
17 Oct
Comentarii înscrise de Florin Stana
<< [81-100] [101-120] [121-140]<  141-160 din 247
  > [161-180] [181-200] [201-220] >>
©Proiectul Alpinet 1999 - 2026