
| Galeria Foto Alpinet |
se topeau zapezile. Asa arata Cerna de 1 mai acum un an. Lacul pare o rana in munte dar poza e frumoasa |
Cerna? |
Cerna, era apa topita din Godeanu si din Muntii Cernei. Era o comparatie |
Acum nu mai arata ca o rana...de la inceputul verii au tot acumulat, asa ca apa a depasit cu mult nivelul primilor brazi. Eu unul nu stiu sa-l mai fi vazut vreodata asa plin...si in ultimii 20 de ani l-am tot vazut |
Conform buletinului Administratiei Nationale Apele Romane, volumul de apa acumulat in prezent este de 55.2 milioane metri cubi, rezultat al lucrarilor suplimentare de injectie in voalul de etansare din versantul stang al acumularii, care s-au desfasurat timp de ani de zile. Totusi, mai e pana se va atinge NNR-ul (nivelul normal de retentie) care presupune un volum acumulat de 210 mil. m.c. Mai multe informatii referitoare la injectii puteti gasi aici: http://dsd.utcb.ro/teze/pdf/rez_fediuclilianaflorentina.pdf |
Da, merita comentat despre nivelul lacului, ca sa nu ne para rau de banii publici cheltuti si in epoca de aur si in cea de dupa; (de tinichea). Cu cat mai mare cu atat mai frumos. Sa se ascunda odata toate uraturile care ne-au suparat ochii ani de zile. Culoarea lacului mi se pare deosebita! |
| Galeria Foto Alpinet |
| 1-20 din 315 | > [21-40] [41-60] [61-80] >> | |
| 1-20 din 315 | > [21-40] [41-60] [61-80] >> | |