
| Galeria Foto Alpinet |
Ce ochi inteligenti au persoanele din imagine |
"Just look into my eyes....yes...you're gettin sleepy....very sleepy!".... |
Domnule Enescu, sînt realmente fericit că pot, în sfîrşit, să acord nota maximă uneia din fotografiile dvs.! Fără nici o umbră de ironie, expresivitate acestei fotografii mă impresionează. Nu sînt sigur dacă realizaţi motivele succesului acestei fotografii, aşa că vă ofer o sugestie: fotografia - orice fotografie, nu mă refer neapărat la cea de faţă - nu există ca atare, în sine. În sine nu există decît o substanţă imprimată pe un suport oarecare. Fotografia devine fotografie prin relaţia ei cu privitorul. Abia în momentul în care fotografia este descoperită de privitor, abia atunci este creată esenţa fotografiei, abia atunci se poate vorbi de mesajul şi înţelesurile sale. În cazul de faţă succesul este deplin datorită puterii sugestive a scenei. Dar acest succes nu mai aparţine autorului. Este succesul fotografiei, adică al decodării unor "semne" de pe hîrtia fotografică. Fotografia există doar datorită procesului hermeneutic, şi astfel meritul revine privitorului care reuşeşte să o interpreteze. Nota 10. |
| Galeria Foto Alpinet |
| 1-20 din 34 | > [21-34] | |
| 1-20 din 34 | > [21-34] | |