Moldoveanu bantuit

Înscrisă de: Claudiu Enescu
Moldoveanu bantuit
Data publicării: : 25 Oct 2003, vizualizări:: 1692
Localizare geografica: România, Muntii FAGARASULUI, Varful Moldoveanu
Echipament folosit: Canon EOS 10, polarizor, warmer 81A, Fuji Provia 100F
Descriere: Luata din Vf. Vistea Mare
Bookmark and Share
Galeria Foto Alpinet
Ioan Kiszel Ioan Kiszel, Duminică, 26 Oct 2003, 9:01

Le are pe toate.

Lucian Jurca Lucian Jurca, Duminică, 26 Oct 2003, 11:44

Ai cam ciupit din al doilea personaj si e putin cam intunecata.
Oare n-ai vrut sa vedem cine bantuie Moldoveanu?:-P

Fără foto Viorel Teodorof, Duminică, 26 Oct 2003, 11:45

Ciupirea personajului o fi intentionata... cine stie ce rucsac avea in spate :-)

Fără foto Claudiu Enescu, Duminică, 26 Oct 2003, 13:51

Pentru Lucian Jurca. Nu am ciupit, ci l-am incadrat asa intentionat. Daca puneam personajul in cadru cu rucsac cu tot se strica compozitia. Si nu e intunecata, tu n-ai auzit de siluetare ca procedeu artistic? Adica este trasa aproape in contra soarelui si expusa pentru nori. Ce ai fi vrut, sa vezi doua moace comune? Cuvantul dramatism iti spune ceva?
Sa inteleg ca te-ai revansat?

Lucian Jurca Lucian Jurca, Duminică, 26 Oct 2003, 14:53

Oh! Oh! Daca ai expus pentru nori de ce numai un sfert e cer, cu tot cu siluete, iar restul sunt sisturi cristaline, bineinteles intunecate?:?
Raspunsul ti-l dau tot eu: asa iti place tie poza. Mie mi-ar fi placut mai mult altfel. No!

Fără foto Claudiu Enescu, Duminică, 26 Oct 2003, 15:49

N-ai ghicit! In primul rand ca cer este o treime, pentru ca asa ne invata o regula a compozitiei. In al doilea rand, cand se face siluetare nu inseamna ca totul in poza, in afara de cer, trebuie sa fie negru. Nu e vorba numai de ce imi place mie, prim planul face o diagonala care conduce ochiul catre varf si catre barbosul cu pleata-n vant. Semi-siluetele pietrelor iti dau tridimensionalitate, asigura profunzime. Tot ce am facut eu are o motivatie. Iar tu imi spui ca ti-ar fi placut altfel. O fraza cu care ai scapat ieftin. Pai, zi tu cum ai fi vrut altfel. Daca nu poti sa faci niste sugestii constructive, du-te si pozeaza tu altfel si daca poza este buna voi cadea in admiratie.

Lucian Jurca Lucian Jurca, Duminică, 26 Oct 2003, 16:29

Vezi ca regulile de care zici tu, corecte fiecare in parte, nu se prea pot combina ele cum vrei ca sa duca la un grad estetic deosebit. O treime cer + subexpunere pt. a evidentia siluete = comentarii critice. Eu as fi combinat: 1/3 cer + lumina suficienta + 1/3...1/5 de la personaje la margine, sau: lumina putina pt. siluete + 2/3...1/2 cer + oriunde siluete dar nu chiar la margine. Barbosul are o silueta simpatica si ar fi mers poate singur, dar asa...

Fără foto Claudiu Enescu, Duminică, 26 Oct 2003, 17:16

Deschide poza in photoshop si cropeaza omul din margine. Zi-mi daca ti se mai pare buna poza? Si cum aveai faceai sa fie putina lumina pe oamenii siluetati? Sa nu-mi spui de fill-flash, ca in cazu asta prim-planul ar fi fost aproape ars. Oamenii era pe la 4 m de mine. Cred ca trebuie sa mai meditezi. Nu orice ti se pare posibil in teorie, se si poate aplica in practica. Nu eram intr-un studio.

Lucian Jurca Lucian Jurca, Duminică, 26 Oct 2003, 17:39

Claudiu, cred ca am polemizat destul, eu unul nu tin neaparat sa demonstrez ceva, am exprimat doar parerea mea. De fapt chiar imi place cum duce diagonala aia a ta. Drept sa-ti spun chestia cu "ciupitul" dintr-un comentariu de-al tau mai vechi (la ceva flori postate de cineva) am scos-o, asa ca sa mai arunc o samanta de vorba. Stii cum e, dai clic pe comentarii inscrise de...si afli stilul de comentat al cuiva.
Numai bine si vreme buna prin munti!:-D

Fără foto Claudiu Enescu, Duminică, 26 Oct 2003, 18:22

Scuza-ma, poate am fost putin cam tifnos, in general incerc sa fiu calm. Insa o fraza neinspirata m-a declansat. Cand la o poza siluetata spui ca e cam intunecata, starnesti mania proletara a autorului. Imi cer scuze inca o data.

Galeria Foto Alpinet
Autentifica-te sau inregistreaza-te pentru a inscrie comentarii
Alte fotografii înscrise de Claudiu Enescu
 1-20 din 34
  > [21-34]
Rasarit la Sambata
Miercuri, 4 Feb 2004 Vizualizări: 1483
Valea Podragu
Marţi, 16 Dec 2003 Vizualizări: 1419
Varful Moldoveanu
Marţi, 16 Dec 2003 Vizualizări: 2223
Lacul Podragu 2
Vineri, 28 Nov 2003 Vizualizări: 2042
Lacul Podragu
Vineri, 28 Nov 2003 Vizualizări: 2466
Vistea Mare - Moldoveanu
Vineri, 21 Nov 2003 Vizualizări: 1957
Trapezul in apus
Vineri, 21 Nov 2003 Vizualizări: 1590
Apus
Vineri, 7 Nov 2003 Vizualizări: 1204
Vedere din Vistea Mare
Vineri, 7 Nov 2003 Vizualizări: 1865
Lacul Podragel
Sâmbătă, 25 Oct 2003 Vizualizări: 8339
Varful si Lacul Podragu
Sâmbătă, 11 Oct 2003 Vizualizări: 2777
Privind inapoi
Sâmbătă, 11 Oct 2003 Vizualizări: 1313
Jos in vale e civilizatia
Sâmbătă, 27 Sep 2003 Vizualizări: 6161
Valea Rea
Sâmbătă, 27 Sep 2003 Vizualizări: 1977
Paraul
Sâmbătă, 6 Sep 2003 Vizualizări: 1166
Vindecatoru'
Sâmbătă, 6 Sep 2003 Vizualizări: 1459
Puntea
Sâmbătă, 6 Sep 2003 Vizualizări: 1236
Dimineata
Sâmbătă, 6 Sep 2003 Vizualizări: 1478
Iezer
Marţi, 19 Nov 2002 Vizualizări: 2129
Pecineagu
Sâmbătă, 26 Oct 2002 Vizualizări: 4481
Alte fotografii înscrise de Claudiu Enescu
 1-20 din 34
  > [21-34]
©Proiectul Alpinet 1999 - 2026