Alpinet | Maps | Tourist Guide | Mountaineering Clubs | Invitation In Carpathians | Mountain Rescue |
Comunity
Events
Don't miss
Marathon Piatra CraiuluiMarathon 7500 Bike marathon 4 Mountains Cazare Predeal Cazare, Pensiuni, Hoteluri Partners
|
Alpinet lists - alpinet2k
From: Marian Murgu <m...@yahoo.co.uk> Date: Mon, Aug 25, 2008, 11:49 am Subject: [a] RT Retezat: 16-21.08 Participanti: eu si sotia, Isa. Ziua 1: plecarea la 3.20 din Sibiu - Ohaba la 8.50. Masina la Carnic (Victor 0724.560 403) 10 ron/persoana. Planu initial era sa urcam pana la lac Bucura, insa vantul era f puternic asa ca am hotarat sa ramanem la Pietrele 2 zile si apoi sa urcam, in functie de vreme. Campingul f agolerat, f multi straini, in special cehi. Ziua 2: Valea Gales- Valea Rea; Initial am fi vrut sa urcam pe valea Rea, de la Salvamont ni s-a spus ca traseul de valea Rea se desprinde din cel de Gales (!?), si cum nu am gasit asemenea intrare, am urcat pe la lacul Gales. Ulterior am aflat ca traseul este inchis pt turisti (nu de la salvamont!). Astfel pe la 12, 30 eram la Tau dintre Brazi si pe la 13, 30 la lac. Fereastra de vreme buna a inceput sa se inchida astfel ca restul traseului l-am facut intr-un nor f des si cu vizibilitate f redusa. Intre vai marcajul de banda rosie este destul de rar, pe vreme rea orientarea fiind destul de onevoioasa. Pe traseu am intalnit un grup de turisti care ne-a avertizat despre problemele de orintare de la coborarea spre Valea Rea, observatii extrem de bine venite. Totul in jur arata foarte straniu, siluete ce apareau fantomatic din ceata, lacuri a caror prezenta am sesizat-o f tarziu, senzatii pe care nu cred ca le vom putea uita usor. Cu ajutorul momailor reusim sa intuim potecuta si sa incepem sa coboram cam pe la 15, 30. Dupa multe pauze din cauza de afine mult prea bune pt a le putea ignora, ajungem la Pietrele cam pe la 19, 40. Traseul de Valea Rea in conditii de ceata sau vizibilitate redusa pune destul de multe probleme de orientare mai ales in partea superioara, momentat mai sunt momai, insa la Gentiana cand am discutat despre asta, am inteles ca se intentioneaza sa se darame si astea - tot in idee de a tine turistii departe de traseu. Foarte "curioasa" mi s-a parut atitudinea celor de la salvamont de la Pietrele despre traseu: nici un cuvantel ca ar fi traseu inchis, probleme de marcaj sau altceva si pe langa asta si o indicatie ciudata despre intarea in traseu.... Ziua 3: cab Pietrele (10, 30)- Gentiana (11, 00)- lacul Pietrele (13, 00)- saua Curmatura Bucurei(13, 40). Vremea a fost superba pe tot parcursul urcarii, fara vant, fara nor. In sa am hotarat sa urcam spre vf Custura Bucurei, doar cu haine de ploaie, apa, caci norii incepeau sa se adune de prin vaile din jur. Dupa o pauza de masa pe la 14, 50 eram pe varf, si aveam pt prima data imaginea crestelor Retezatului. Apoi, repejor la locul de campare - era cam aglomerat si locuri mai ferite nu sunt prea multe, am montat cortul, o mica pauza si pe la 17, 30 plecam spre Vf Judele. Din iesirea de acum 3 ani, am putut vedea doar partea vestica a masivului pana la Zanoaga iar acum intentionam sa urcam pana pa vf. La 19 eram in sa, insa ne-am calmat repede cand am vazut cam pe unde ar fi trebuit sa urcam. Asa ca am preferat sa admiram impresionantele panorame la ceas de apus ce ni se deschideau in toate directiile. Absolut fantastic! Cum soarele se grabea sa lumineze si alte parti ale pamantului, ne-am grabit si noi la tabara noastra, care arata mai mult ca la Vama Veche decat ca la munte - cred ca erau peste 40 de corturi. Ziua 4: dupa o noapte de vis- fara vant, o luna superba, si destul de cald, am incaput traseul cel mai lung pe care il aveam in program: Vf Peleaga - Vf Papusa - Vf Custura _ saua Plaiul Mic - poiana Pelegii si inapoi la Bucura. Am plecat pe la 8, 30 iar la 9, 50 eram pe Peleaga. Imagini greu de descris in cuvinte - senin, fara vant, doar un soare ce lumina toate muchiile vaile si lacurile ce ni se deschideau privirii. Parangul era un pic mai "trist", norii inca se hotarasera sa-i tina companie. Pe parcursul intregii zile imaginile ce ne-au fost date sa ne bucuram de ele au fost extraordinare - prin complexitate si varietate cred ca este cel mai frumos munte pe cere il avem. Spun asta cu toate ca muntele meu de suflet e Fagarasul, insa aici e mai mult, daca pot spune asa. Tresul are si portiuni destul de dificile, mai ales la coborare intre vf Papusa si Papusa Mica, o custura ce arata foarte interesant, solicitanta mai ales la coborare (in sensul pe care l-am parcurs noi). Soarele nu ne-a adus doar privelisti minunate ci si insolatie cu toate bucuriile ei. Pana sa ajungem pe vf Custura, sotia a inceput sa se simta destul de rau, insa un pic de pauza la umbra unei momai de pa vf si apoi un mars fortat pana la prima umbra a jnepenilor si mai apoi o repriza de racorire la poiana Pelegii au ajutat f mult. Timpii au fost cam asa: Peleaga- 9, 50; Papusa- 11, 30; Saua Custurii- 12, 30; vf Custura 15, 00; Saua Plaiu Mic- 16, 15; Ziua 5: am ales la coborare un traseu ce mi s-a parut interesant, insa nu s-a dovetit o alegere f inteleapta: lac Bucura- saua Curmatura Bucurei- vf. Bucura I- vf Retezat- culmea Lolaia- cab. Pietrele. Am incercat sa plecam cat mai devreme insa pana am strans toate am plecat la ora 8, 45, intentia era sa ajungem la 15 la Carnic. Mult prea mult pt nivelul nostru. Traseul a debutat bine, urcarea pana pe Bucura inca a inceput sa ne puna probleme- Isa a inceput sa aiba ceva probleme de ordin digestiv, probleme ce ne vor insoti pe tot parcursul zile, amplificate si de soarele arzator de peste zi. Daca pana la Bucura a fost relativ ok, portiunile ce urmeaza sunt destul de dificile mai ales cu rucsaci mari si mai ales la coborare. Oprima portiune, scurta intre Bucura si saua Retezatului, insa partea ce ne-a pus probleme a fost coborarea spre Lolaia, o zona f alunecoasa, un pamant fin, fara prize. Restul traseului chiar daca nu pune mari probleme, l-am parcurs destul de greu, parte si oboselii parte si problemelor Isei. Evident ca am scazut f mult ritmul atunci cand am realizat ca nu avem cum ajunge la timp la Carnic, dupa o mica pauza de afine, in saua Ciurila am hotarat sa coboram spre valea Stanisoara si sa continuam pe acolo spre cabana. Timpii au fost cam asa: lac Bucura: 8, 45; vf Bucura- 10, 10; vf Retezat- 12, 00, dupa vf Lolaia (l-am ocolit pe un fel ce curba de nivel)- 14, 10; saua Ciurila- 15, 40; cab Pietrele-16, 50. Ziua 6: coborare si intoarcere la Sb. Au fost cele mai frumoase zile petrecute in munte, privelisti magnifice, trasee interesante si solicitante, multa liniste, oameni deosebiti. Cu toate ca au fost f multi turisti (prea multi), nu pot spune ca am resimtit negativ lucru asta, poate si din felul cum am parcurs traseele. Pt cine nu a vazut Retezatul, trebuie sa va faceti timp sa ajungeti acolo si sa sa va rugati pt vreme buna. The messages are provided by the mentioned sources. We take no responsability for their form and content. Links to the Mountain Guide:
|
Members: 29725
Authenticated: 0 Visitors: 844 |
© 1999-2024, Proiectul Alpinet The usage of this site or any information therein implies your acceptance of our copyright notice and the terms and conditions Copyright, terms & conditions About Us | Advertise on this site | FAQ | Contact |