Emisiunea Sport Extrem la Radio Bucureşti

Alpinet on TwitterAlpinet on Facebook

Participare romanească Olympus Marathon : Ştiri

Bookmark and Share

Participare romanească Olympus Marathon - Joi, 1 Iul 2010, 16:20, vizitată de 4169 ori

Pe data de 27 iunie in Grecia (Litochoro) a avut loc a 7-a editie Olympus Marathon, pe un traseu foarte solicitant de 44km si 3170m diferenta de nivel ascensionala. Traseul porneste aproximativ de la nivelul marii si pe parcursul a 21km urca pana aproape de vf Mytikas sub tronul lui Zeus la altitudinea maxima de 2780m, apoi 23km coboara vertiginos spre mare.

La aceasta competitie au luat startul 547 concurenti din 22 tari, iar Romania a fost reprezentata de 18 alergatori, fiind a 2-a natiune dupa Grecia ca numar de participanti.

Gianina Tanase aflata la primul ei maraton montan in afara tarii a obtinut un rezultat remarcabil reusind sa prinda podiumul - locul 3 in clasamentul general feminin si locul 2 in categoria sa de varsta.

Primul dintre alergatorii romanii s-a clasat Adi Bostan care a ocupat pozitia a 10-a in clasamentul general.

In clasamentul pe echipe, Romania a mai avut reprezentanti pe podium prin Team EcoMan care prin insumarea timpilor realizati de Adi Bostan, Mihai Orleanu si Dan Stefan a ocupat pozitia a 3-a.

Aveti mai jos locurile si timpii realizati de tot cei 18 romani prezenti la Olympus Marathon 2010:

Locul 404 - ROSU Ilie - 9.47.00

Ultimul dintre romani - Ilie Rosu a avut o participare originala, el a concurat pe toata durata maratonului purtand intr-o mana tricolorul Romaniei, iar in cealalta drapelul tarii gazda Grecia.

Clasamentul oficial si alte informatii despre acest maraton puteti gasi pe site-ul oficial: http://www.olympus-marathon.com